Týden knihoven 2020 s Wikipedií

15. 8. 2020

Týden knihoven s Wikipedií 2020 je společný projekt spolku Wikimedia Česká republika a Svazu knihovníků a informačních pracovníků (SKIP), který má za cíl v rámci Týdne knihoven 2020 (5.–11. října) vyzvat vás, knihovníky z celého Česka, abyste se zapojili do tvorby Wikipedie. Letošní ročník Týdne knihoven je věnován lokálnímu školství a jeho historii. Pokud se do mapování školství pustíte, proč výsledky své práce nesdílet co nejširšímu publiku a navíc trvale prostřednictvím Wikipedie? Jde to velice jednoduše, čas si na to můžete najít kdykoli během letošního roku a zde vám nabízíme podrobný návod, jak na to. Do čeho se můžete pustit?

  • Drobná editace v podobě přidání odstavce o škole/školách do již existujícího článku o obci, ke které vaše knihovna náleží,
  • přidání aktuální a/nebo historické fotografie školy do článku o obci či škole,
  • založení úplně nového článku o škole (není doporučeno u menších venkovských škol či tam, kde chybí dostatečné zdroje)
  • či založení článku o nějaké významné osobnosti spjaté s místním školstvím.

Všem, co se chtějí zapojit, nabízíme různé formy podpory. Kromě základního návodu níže je možné se přihlásit na knihovnické kurzy, které budou probíhat v říjnu (více zde). V průběhu Týdne knihoven vám budou k dispozici také dobrovolníci – zkušení wikipedisté – v rámci online poradny. Nabízíme také asistenci s nahráváním fotografií a zorientování se v autorských právech.

Od účastníků našich knihovnických kurzů víme, že je náročné si v pracovní době na něco takového najít čas. Proto navrhujeme započítat dobu strávenou editováním do individuálního vzdělávání. Věříme, že zapojením se do Týdne knihoven s Wikipedií pomůžete nejen čtenářům Wikipedie dozvědět se něco o historii i současnosti školství ve vaší obci, ale že i vy sami se naučíte důležitou dovednost v podobě editování největší online encyklopedie, kterou jistě ve své profesi využijete i v budoucnu.

Těšíme se na vaše editace i případné dotazy, které nám můžete zasílat na e-mail knihovny@wikimedia.cz.

Vice informací na: Wikipedii